Програма «Універсал» - нові перспективи…
Одним з перших проектів людства, як переповідає легенда, було будівництво Вавилонської вежі. Чому цей проект не зміг реалізуватися? Причини дві: міфологічність мети й неузгодженість роботи творчого колективу, адже працівники почали спілкуватися різними мовами. Проводячи паралель, нерозуміння практичної мети в навчальному закладі, її віддаленість і нечіткість може призвести до побудови в школі такої ж педагогічної «вавилонської вежі», яка не дозволити логічного, якісного завершення. Проектування навчально-виховного процесу – багаторівнева освітня система взаємопов'язаних психолого-педагогічних технологій, що забезпечують послідовність навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу й розкривають характер взаємодії всіх учасників НВП залежно від поставлених цілей і завдань особистісного розвитку учня.
Науково-дослідну та експериментальну роботу зі створення та апробації системи психолого-педагогічного проектування особистісного і соціального розвитку учнів загальноосвітніх навчальних закладів розпочато з 1998 року за комплексом ДПК «Універсал». Результати експертної оцінки схвалені Президією Академії педагогічних наук України (протокол № 1-7/5-69 від 22.05.2001 р.). та (протоколом 04.07.07р.).
Наказом Міністерства освіти та науки України від 06.07.2007 р. № 580 систему психолого-педагогічного проектування соціального розвитку учня та комп'ютерний комплекс ДПК «Універсал» рекомендовано до широкого використання в загальноосвітніх навчальних закладах за умови спеціальної підготовки педагогічних кадрів.
Впровадження даної освітньої системи в ліцеї природничо-наукового навчання м. Жовті Води здійснює відділ проектування розвитку обдарованості Інституту обдарованої дитини НАПН України. Науковий консультант – автор програми «Універсал», кандидат педагогічних наук, завідуючий відділом проектування розвитку обдарованості Інституту обдарованої дитини НАПН України, доцент кафедри психології управління Університету менеджменту освіти НАПН України, доцент Киричук Валерій Олександрович.
Педколектив ліцею вже два роки використовує цю програму. Спочатку брали участь у Всеукраїнських семінарах, які проводив автор програми та його команда у Севастополі та Києві. Упродовж двох тижнів заступник директора з НМР, практичний психолог та вчитель-програміст вивчали структуру програми, її можливості, відпрацьовували технічні навички.
Впровадження цілісної системи соціально-педагогічного проектування навчально-виховного процесу в практику роботи загальноосвітніх навчальних закладів за допомогою даних комп’ютерних комплексів проводиться поетапно. Основними етапами є:
1. діагностично-аналітичний;
2. прогностично - конструюючий;
3. програмно-моделюючий;
4. проектно-плануючий;
5. розвивально-реалізуючий.
Отже, перші два роки педколектив ліцею працював на першому етапі. Потім виникла потреба йти далі, а для цього потрібно було провести навчання для всього колективу. Тому адміністрація ліцею запросила автора проекту Валерія Олександровича Киричука та психолога Інституту обдарованої дитини НАПН України Єнотаєву Людмилу Євгенієвну у заклад. На початку червня досвідчені фахівці навчали вчителів, як працювати з програмою, та проводили лекції і тренінги з психології. Компетентність, самовіддача, доступність, простота у спілкуванні сприяли ситуації комфорту та залишили надзвичайно позитивні враження.
Практичним результатом семінару стало укладання Договору з Інститутом обдарованої дитини АПН України про співпрацю за програмою ДПК «Універсал». Тепер ліцей має можливість перейти до наступних етапів роботи.
Моніторинг результатів експериментально-дослідної роботи дозволить досягти якісних змін в особистісному розвитку учнів, які можливі лише за умови введення в практику роботи закладу цілісної системи проектування навчально-виховного процесу, а саме:
· Психолого-педагогічне проектування особистісного розвитку учнів здійснюватиметься на засадах системного підходу, який передбачає ефективну взаємодію трьох підсистем: виховання (як загального цілепокладання), навчання (як засобу досягнення загальної мети виховання), особистісного розвитку (як результативної сторони навчально-виховного процесу);
· Проектування навчально-виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі враховуватиме особливості взаємодії ядра особистості вихованця (його життєвих диспозицій, потреб і потенціалів особистісного розвитку) з природним, предметним та соціокультурним середовищем;
· Основні показники навчально-виховного процесу комплексно відображатимуть загальну мету діяльності загальноосвітнього закладу – сприяння цілісному розвитку індивідуальності кожного учня (фізичному, психічному, соціальному і духовному) та формування його готовності до саморозвитку поза межами освітнього закладу;
· Буде постійно використовуватись комп’ютерний діагностично-проектувальний комплекс «Універсал 4 onlinе» з надійними психолого-педагогічними діагностичними методиками для об’єктивного та оперативного оцінювання динаміки особистісного розвитку учня (фізичного, психічного, соціального й духовного) у системі моніторингу всього навчально-виховного процесу;
· Передбачатимуться педагогічні засоби, шляхи і форми психолого-педагогічного впливу та умови й методи організації життєдіяльності учнів;
· Використовуватимуться механізми внутрішнього й зовнішнього стимулювання дозвільно-ігрової, художньо-образотворчої, предметно-перетворювальної, фізично-оздоровчої, навчально-пізнавальної, соціально-комунікативної, громадсько-корисної, національно-громадянської та духовно-катарсичної життєвої активності кожного вихованця; створюватимуться умови для переведення його з нижчого на вищий рівень особистісного розвитку.
У ці спекотні дні червня вчителі ліцею зацікавлено відпрацьовують програми складання календарних, поурочних планів, планів класних керівників у ДПК «Універсал».
Навчально-виховний зміст планів роботи як навчального закладу, так класних керівників, практичних психологів за даними технологіями є ціленаправленим, системним та особистісно-орієнтованим на реалізацію конкретних корекційно-розвивальних задач особистісного розвитку всіх учнів. При цьому економія часу, що витрачається на створення таких планів роботи, перевищує в десятки разів традиційні методи й підходи до процесу планування.
Педколектив ліцею впевнений, що саме цей шлях – шлях засвоєння та активної роботи за новими технологіями – дозволить досягти головної мети – виховання високоморальних, компетентних громадян України.
Заступник директора ліцею з НМР
К.І. Петренко