Відділ освіти виконавчого комітету Жовтоводської міської ради

 

МЕДІАКУЛЬТУРА – СКЛАДОВА СУЧАСНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

May 5, 2015
21 квітня 2015 року відбувся обласний науково-практичний семінар директорів експериментальних навчальних закладів з упровадження вітчизняної моделі медіаосвіти на тему «Створення розвиваючого соціально-культурного простору засобами медіакультури як складової сучасного освітнього середовища»

Медіаосвіта є важливою складовою модернізації сучасної освіти, яка сприяє розбудові в країні інформаційного суспільства, розвитку економіки, становленню громадськості. Створення та запровадження у практику системи шкільної медіаосвіти сприяє формуванню медіакультури учнів, цілеспрямованій підготовці особистості до життя в умовах сучасної медіареальності. З 2011 року в напрямку створення розвиваючого освітнього середовища здійснює експериментальну діяльність заклад нового типу ІІ та ІІІ ступенів навчання Жовтоводська гуманітарна гімназія імені Лесі Українки, на базі якої 21 квітня 2015 року відбувся обласний науково-практичний семінар директорів експериментальних навчальних закладів з упровадження вітчизняної моделі медіаосвіти на тему «Створення розвиваючого соціально-культурного простору засобами медіакультури як складової сучасного освітнього середовища».

            Програма семінару була спрямована на реалізацію мети і завдань усебічно сприяти використанню в практичній діяльності навчальних закладів інноваційного педагогічного досвіду, створювати умови для ефективної взаємодії учнівської молоді та вчителів із світом медіа.

У семінарі взяли участь представники ДОІППО Марина Григорівна Ватковська, проректор з наднових систем навчання та комунікації, кандидат філософських наук Вікторія Миколаївна Піщанська, кандидат культурології, доцент кафедри філософії освіти, Оксана Василівна Бутурліна, кандидат філософських наук, завідуюча кафедрою управління інформаційно-освітніми проектами та науковий співробітник науково-дослідного відділу інформаційних технологій і відкритих систем Катерина Геннадіївна Рижій, перший заступник міського голови Анатолій Миколайович Мелюшко, начальник відділу освіти виконкому Жовтоводської міської ради Любов Василівна Левіна, завідуюча методичним кабінетом відділу освіти виконкому Жовтоводської міської ради Світлана Станіславівна Канівець, методист відділу освіти Валерій Іванович Зражва, а також директори експериментальних навчальних закладів Дніпропетровської області з упровадження вітчизняної моделі медіаосвіти.   

            Відкрила семінар Марина Григорівна Ватковська,  в свою чергу, Анатолій Миколайович Мелюшко привітав усіх гостей на жовтоводській землі. На актуальності питання основних тенденцій розвитку освіти міста Жовті Води у вступному слові наголосила Л.В. Левіна. В.І. Зражва представив учасникам заходу мережевий округ міста в умовах інформаційного суспільства. Директор гімназії Віктор Олександрович Ткаченко у своєму творчому звіті репрезентував систему роботи адміністрації та педагогічного колективу з питання медіаосвіти як складової навчального процесу гімназії, а Світлана Йосипівна Коржовська, заступник директора з навчально-виховної роботи, презентувала модель медіаосвіти гімназії, яка передбачає створення єдиного освітнього простору, що формує умови для вільного руху інформації, швидкого доступу до неї усіх учасників навчального процесу. Ця модель складається з чотирьох блоків, а саме: Медіаосвіта в діяльності вчителя, Медіаосвіта в діяльності учнів, Медіаосвіта в управлінській діяльності, Комунікація з батьками.

Про соціальні мережі і залежність виступила практичний психолог гімназії Юліана Олегівна Кошова, яка протягом чотирьох років вивчала, як гімназисти користувалися сучасними мультимедіа, досліджувала ставлення учнів до засобів масової комунікації, демонструючи при цьому результати анкетування учасників Інтернет-мережі та їх інтерв’ю перед відеокамерою.

Перлиною можна було назвати і виступ бібліотекаря гімназії Какуші А.С., яка яскраво, ілюстративно довела великі можливості медіаосвіти в бібліотечній справі, здійснила віртуальну екскурсію українською, англійською, французькою мовами; продемонструвавши запроваджений нею сайт гімназії, електронний щоденник та формуляр читача, власні статті у фахових журналах і відеоролик про впровадження у практику роботи електронного щоденника бібліотекаря.

Живою, цікавою була практична частина семінару. Оригінальними були творчі звіти вчителів, які провели майстер-клас і у формі мультимедійної презентації ознайомили з досвідом роботи за проектною технологією. Олена Миколаївна Багінська, вчитель географії, показала фрагмент уроку природознавства.

Денис Ігорович Пінчук, учитель англійської мови, захоплююче продемонстрував роботу з розвитку мовленнєвої компетенції учнів через використання медіатехнологій на уроках англійської мови. Особливо сподобався учасникам семінару епізод, коли Тетяна Миколаївна Шевченко, вчитель історії та правознавства, у процесі вивчення історії з теми «Тернистий шлях Української державності» через розвиток креативної та комунікативної компетенцій виховує патріотичні й громадянські риси учнів.  

Учасники семінару відвідали фрагмент уроку вчителя медіакультури гімназії Михайла Михайловича Козачка з теми «Створення мультиплікації за допомогою сервісу «Мультатор»», метою якого було створення учнем власного медіапродукту засобами комп’ютерної анімації та вдосконалення навичок роботи з візуальною інформацією. На цьому занятті учні спробували себе у якості аніматорів і творців мультфільмів.         

Важливою рисою сьогодення є інтеграція Інтернет-ресурсів у духовний світ учнів, впливаючи на дитину як позитивно, так і негативно. Саме благотворному впливу медіакультури на підростаюче покоління звернула увагу Л.Н. Хоменко, вчитель української мови та літератури, показавши фрагмент виховної години «Сучасна сім’я, яка вона?», в основу якої поклала розвиток особистості через інтеграцію знань з медіакультури в духовний світ учнів. Приємною несподіванкою для учнів були «одкровення» їх батьків про роки молодості, записані на відеокасети: лист із минулого в майбутнє, коли не нав’язливо, не по-менторськи, а фільмом із дитинства батьки виховують своїх дітей.

Учитель інформатики та математики Наталя Григорівна Ведута продемонструвала роботу учнів на уроці-казці математики на тему «Розвязання вправ на всі дії з раціональними числами з використанням мультимедійних технологій».    

Ліна Миколаївна Антоненко, вчитель української мови і літератури, через застосування інтегративно-діяльнісного методу при закріпленні матеріалу презентувала використання медіатекстів на уроці літератури «Морально-етичні проблеми людського співжиття, родинних стосунків» (за твором А. Дімарова «Блакитна дитина»).  

Усі проведені заходи отримали високу оцінку з боку учасників семінару.

За підсумками семінару було прийнято рішення рекомендувати й надалі впроваджувати в гімназії роботу за даним напрямком, що сприяє розбудові в регіоні ефективної системи медіаосвіти як складової освітнього середовища, підтримці зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів для реалізації їх медіаосвітньої діяльності, забезпеченню учбових закладів навчально-методичною літературою, мультимедійними посібниками з медіаосвіти з урахуванням вікових особливостей учнів. У ході роботи було окреслено ряд важливих проблем запровадження у практику системи шкільної медіаосвіти.  

Підбиваючи підсумки роботи семінару, його учасники обмінялися своїми враженнями.  

Нашій державі потрібна українська освічена еліта, творчі особистості, здатні глобально мислити, постійно самовдосконалюватися та діяти відповідно до конкретних умов. А саме на розв’язання питань створення розвиваючого соціально-культурного простору засобами медіакультури як складової сучасного освітнього середовища скеровує свою діяльність школа життєвої компетентності.

Нагородою організаторам семінару були виступи його учасників та слова, залишені у Гостьовій книзі, зокрема побажання директорів шкіл Павлоградського району:

«Ентузіазму, креативності і нових злетів від учасників семінару «народних» поетів».

 

С.Й.Коржовська, О.Г.Степанян,  

заступники  директора гуманітарної гімназії